Troya 2018 Yılı Bozcaada Bağbozumu Etkinlikleri Projesi
Çanakkale Bozcaada
Pzt - Cuma: 08:30 - 17:30

İlçemizde bulunan mevcut bağ alanlarının toplam üzüm üretim potansiyeli 9248 tondur. Ancak bu potansiyelin sadece % 58’i açığa çıkarılarak İlçemiz ekonomisine kazandırılabilmektedir. Hâlâ pazarlayamama endişesi, işçi maliyetlerinin yüksekliği veya işçi bulunamaması, maliyeti karşılayamayacağı düşüncesi ile bakımsız bırakılan bağlar veya bakıldığı halde hasat edilememe ya da pazarlanamama sebebiyle her sene bağda çürümeye terk edilen ve Bozcaada da toplam üzüm üretim potansiyelinin % 42’sine denk gelen yaklaşık 4000 tonluk bir üzüm,  üretime kazandırılmayı bekliyor. Bozcaada İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü,   Bozcaada Bağ Üreticileri ve S.S. Bozcaada Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’nin beraber yürüteceği ‘’Troya 2018 Yılı Bozcaada Bağbozumu Etkinlikleri Projesi’’ işte tam da bu amaca hizmet etmek ve uzun vadede pazarlama problemini çözerek Bozcaada’da yaklaşık 5000 yıllık bir tarihi olan bağcılığın geliştirilerek sürdürülebilirliğine katkı sağlamak amacıyla planlandı.

Projenin Hedefi: Bozcaada’da üretilen üzümlerin web ortamında veya Tarımsal Kalkınma Kooperatifi aracılığıyla hasat öncesi daha bağda iken pazarlanması;  etkinlik tarihinde (10-16 Ağustos 2018)  tüketici eliyle dalından koparılarak hasat edilmesi ve bu vesile ile Tüketicinin toprak ile buluşturularak Agro (Tarımsal) Terapi yapmasının sağlanması; nihayetinde de Üzüm üreticisinin emeğinin karşılığını almasına katkı sağlamaktır. Bir başka deyişle Bozcaada’mızda artık Tarımsal (Agro) Turizm’i teşvik ederek ilçemizde bu Turizm çeşidini yaygınlaştırmak ve bu yolla çiftçilerimizin kazançlarının artmasına katkı sağlamak gibi bir hedefimiz var uzun vadede.

Bu amaç doğrultusunda İlk etapta projeye dâhil olmak isteyen gönüllü bağ üreticileri belirlenerek S.S. Bozcaada Tarımsal Kalkınma Kooperatifi çatısı altında birleştirilip üretimlerinin arzı sağlandı. Sonraki aşamada ‘’Troya 2018 Yılı Bozcaada Bağbozumu Etkinlikleri Projesi’’ ‘nin ana ayağı olarak kurulan sitemizde belirlenen ürün arzı kayıt edilerek tüketicilerimizin talebine hazır hale getirildi. Bir sonraki aşamada organizasyona katılmak isteyen tüketicilerin, kendi elleriyle dalından koparmak suretiyle satın almak istedikleri üzümün bedelini , ‘’Organizasyona Katılım Bedeli’’  adı altında internet üzerinden üretici adına Kooperatif hesabına yatırmaları veya o esnada ilçemizde bulunuyorlarsa direk kooperatife uğrayıp rezervasyonlarını yapmaları sağlanacak.

Son aşamada ise hasat zamanı (10-16.08.2018) geldiğinde, rezervasyonunu yaptıran katılımcılara Müdürlüğümüzce temin edilen Troya 2018 ve Tenedos (Bozcaada), amblemli üzüm sepeti (alıcının kendi eliyle topladığı 5 (Beş) kg üzüm ile birlikte), şapka, bandana ve önlük hediye edilerek ve Troya 2018 yılı vesilesi ile Troya bölgesinde bulunan Bozcaada (Tenedos)’ yı ve kuruluşu M.Ö 3000 yıllarına dayanan Tenedos Krallığından bu yana ada yaşantısında önemli bir yere sahip olan Bozcaada Üzümlerini tanıtan küçük broşürler verilerek bağcı ile buluşturulacak. Böylece hedeflediği bağa ulaşan Tüketicinin, Zevkle tükettiği Bozcaada’ya özgü üzümlerin başta Bozcaada Çavuşu olmak üzere nasıl üretildiği konusunda bilgi sahibi olması ve aynı zamanda toprakla buluşturularak en sevdiği üzümü kendi eliyle dalından koparması ve bu vesile ile bir nebze olsun şehir yaşantısının üzerinde biriktirdiği stresten kurtularak agro (tarımsal)  terapi yapması sağlaması hedeflenmektedir.

Bununla beraber bu tarihler arasında, özellikle şaraplık üzümlerin değerlendirilmesi açısından geleneksel yöntemlerle üzüm pekmezi, sirkesi, pestili, reçeli, üzüm yaprağı salamurası, üzüm suyu veya koruk suyu vb. üzüm yan ürünlerinin nasıl yapıldığının da tüketicilerimize gösterimi ve uygulatılması ve tüketicilerimizin kendi elleriyle topladığı üzümlerden elde ettiği bu yan ürünleri uygun ambalajlar içerisinde yanlarında götürmelerinin sağlanması düşünülmektedir.

Buna ilaveten tüketicilerin iyi bir vakit geçirmeleri için;  Bozcaada’da Bağcılığın tarihçesine ve önemine vurgu yapan bağ ve üzüm temalı çocuk ve yetişkin resim sergilerinin açılması;  çocuklara judo gösterisi yaptırma gibi etkinliklerin gerçekleştirilebilmesine de imkân tanınacak.